ПРОФІЛАКТИКА НЕЩАСНИХ ВИПАДКІВ – СПІЛЬНА ТУРБОТА

Місто

Людина не може працювати продуктивно і якісно, якщо не почувається на роботі комфортно та безпечно. Перша умова певною мірою залежить і від самого працівника, а другу – повинен гарантувати роботодавець. Успіху у справі можна досягти, коли інтереси та обовязки обох сторін будуть погоджені. Статтею 43 Конституції України визначено: «Кожен громадянин України має право на належні, безпечні і здорові умови праці». Тому обовязок кожного роботодавця – забезпечити це право своїм працівникам, а обовязок кожного працівника – не чекати, коли йому таке право нададуть, а користуватись ним в повній мірі. Відділення виконавчої дирекції Фонду страхування від нещасних випадків(ФСНВ) України у місті Лисичанську велику увагу приділяє проведенню профілактичних заходів, спрямованих на запобігання нещасним випадкам на виробництві, професійним захворюванням та іншим випадкам загрози здоровю, викликаним умовами праці. На постійній основі надаються консультації роботодавцям щодо організації безпечних умов праці. Так, протягом восьми місяців 2015 року надано 59 консультацій роботодавцям. Крім усної інформації надається методична допомога при створенні системи управління охороною праці шляхом розповсюдження законодавчих та нормативно-технічних актів з питань промислової безпеки, інструкції з охорони праці по професіям та видам робіт.

Однак, незважаючи на всі зусилля страхових експертів з охорони праці відділення щодо попередження виникнення нещасних випадків, вони все ж таки продовжують траплятися на підприємствах міста. Так, протягом 8 місяців 2015 року відділенням виконавчої дирекції ФСНВ у місті Лисичанську зарєстровано 36 нещасних випадків та 8 віпадків професійних захворювань. Аналізуючи їх причини, страхові експерти з охорони праці відділення доходять висновку, що нещасні випадки часто породжені байдужістю та зневагою до людей праці з боку відповідальних осіб. Аби не виникло непорозумінь, працівник має бути уважним під час інструктажу з охорони праці, не соромитись ставити питання, не відбувати цю процедуру формально. У необхідних випадках звертатися за консультаціями до спеціалістів підприємтсва. Адже причиною значної кількості нещасних випадків, що сталися, є невиконанні вимог інструкцій з охорони праці. Такі випадки трапилися на ВП «Шахта ім. Дмитра Мельникова», ВП «Шахта ім. Григорія Капустіна», ВП «Шахта «Привільнянська», ВП «Шахта «Новодружеська», ЛКПУ «Станція швидкої допомоги». Трапляються випадки несумлінного ставлення роботодавців до найнятих робітників, прийом на роботу працівників без укладання трудового договору в письмовій формі відповідно до існуючого законодавства України або оформлення для виконання робіт договору підряду. Такі випадки зафіксовані на ТДВ «Лисичанський желатиновий завод» та КП «Лисичанський завод залізобетонних виробів». Зарплата «у конверті», без оформлення трудового договору несе за собою масу порушень: приховування нещасних випадків, свавілля роботодавців щодо додержання тривалості робочого часу, відпочинку, ухилення від виплат і компенсацій за заподіяну шкоду від нещасних випадків. Як наслідок – такі працівники не захищені соціально, і у разі нещасного випадку їм важко відстояти свої права.

Побоювання втратити роботу частіше за все переважає страх перед можливістю бути травмованим. Саме тому працівник боїться щось сказати або зробити всупереч вимогам керівника, навіть якщо ці вимоги і не відповідають чинному законодавству. На жаль, ще залишаються підприємства, на яких продовжують приховувати травми та нещасні випадки, що сталися на виробництві. Невідомо, чи вимоги по усуненню причин нещасних випадків, чи перевірки контролюючих органів або якісь ще невідомі причини змушують керівників підприємств, як і в минулі часи, приховувати нещасні випадки, обіцячи потерпілому надати якусь матеріальну допомогу, аби тільки той погодився не фіксувати нещасний випадок як виробничий.

У статті 14 Закону України «Про охорону праці» зазначено, що працівник зобовязаний дбати про особисту безпеку і здоровя, а також про безпеку і здоровя оточуючих людей у процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства. Ця норма передбачена законодавцями не як виправдання для недбалих чи занадто самовпевнених роботодавців, які в разі нещасного випадку чинять тиск на залежних від членів комісії з метою перекласти відповідальність на самого потерпілого. Цю норму внесено до закону, щоб працівник знав про свої права та вміло ними користувався.

Отже, головним для самих робітників та постраждалих на виробництві, які йдуть на такі умови керівництва, повинно бути розуміння того, на що вони себе прирікають, погоджуючись приховати нещасний випадок.

О.Касілов, страховий експерт з охорони праці відділення виконавчої дирекції Фонду СНВ України у місті Лисичанську.

Підготував Олександр Мазан, прес-служба ПАТ «Лисичанськвугілля», за матеріалами газети «Новий шлях», №37-9.09.2015 р., 22 листопада 2015 року

Запись опубликована в рубрике Город. Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *