«Історія і краєзнавство Донбасу» (випуск №488)
У 1999 році – десять років тому — «Робітнича газета» українською мовою вперше опублікувала роман колишнього підполковника СБУ, відомого письменника і краєзнавця з Вінничини Вадима Вітковського «Капкан на перевертня». У 2015 році видавництво «Едельвейс і К» (Вінниця) видало двомовне видання «Капкан на перевертня-2» (доповнене, уточнене і виправлене), яке «Історія і краєзнавство Донбасу» пропонує вашій увазі
(продовження, початок – у попередніх випусках)
ГЛАВА 1 (частина 2)
…11 червня 1941 року Гітлер підписав наказ №32 про значне скорочення збройних сил Німеччини вже до настання осені. Вважав, що з Росією до тих пір вдасться покінчити. «Хороша війна освячує все! – так каже філософ. – Війна і хоробрість звершили більше великих справ, аніж любов до ближнього».
Вже був підписаний наказ, згідно якого 22 червня 1941 року о четвертій годині ранку мав початися похід проти Росії – Drang nach Osten – похід на Схід. Моторизовані частини швидко вріжуться вглиб радянської території, з кожним днем братимуть все нові міста…
Сидіти в такий гарячий момент тут – у «Вольфшанце» — Гітлер не збирався. Потрібно буде самому слідкувати за перебігом боїв, приймати рішення і віддавати накази… А отже, йому вкрай потрібна нова штаб-квартира десь у Радянському Союзі, щоб і до лінії фронту, основних стратегічних напрямків – на Москву і на Кавказ – недалеко і, водночас, щоб безпечно…
Підійшов до робочого столу і помітив у блокноті: «Порадитися з Раттенхубером відносно нової ставки. Орієнтовне місце – Україна…»
План «бліцкригу» проти Радянського Союзу Гітлеру вельми подобався. Не остання причина цьому та, що він сам був одним з його авторів. Перші ж успіхи на східному фронті відразу сприймалися як успішний фініш всієї війни. 7 липня 1941 року Адольф Гітлер заявив на весь світ, що Радянський Союз програв війну, хоча кризи на центральному – московському – напрямку вже визріла і ставала дедалі більш загрозливою. І, навіть тоді, коли «бліцкриг» уже вочевидь провалився, фюрер не відмовився од своїх слів про поразку радянських військ. В жовтні, позичивши очі у Сірка, він оголосив про… жадану перемогу у війні! «Я кажу про це тепер тому, — офіційно звернувся Гітлер до народу, — що знаю точно: цей наш ворог вже зламаний і ніколи більше не підведеться!»
Пропагандистська машина фашистської Німеччини спішно тиражувала і пускала в ефір заяви фюрера: «З точки зору військової, з Радянським Союзом покончено», «Від цих ударів Росія ніколи не очухається!»
Доповіді з фронтів живили фаната: начальник генерального штабу Гальдер запевняв, що тільки 46 радянських дивізій спроможні чинити опір його… 190 дивізіям! Десь через місяць війська Рейху будуть, очевидно, під Ленінградом, Москвою, а також вийдуть на лінію Орел-Крим. На початку листопада вони вже черпатимуть воду з Волги. А на початку листопада досягнуть Баку і Батумі…
Той же тон – з групи армій «Центр»: танкова армія найближчим часом підійде до Москви…
А це від фельдмаршала Мільха: літаків для перемоги – більше, ніж досить…
З єхидним сміхом Гітлер згадував горе-радників і горе-пророків, котрі підказували йому не поспішати з наступом. От вам і Наполеон!…
Так, саме час квапити Ганса Раттенхубера з будівництвом нової штаб-квартири на Сході…
(далі буде)
Підготував до публікації Олександр Мазан, 3 січня 2019 року