«БАТЬКО МАХНО». К 130-РІЧЧЮ НЕСТОРА МАХНО (частина 2)

«История и краеведение Донбасса»

«Лисичанский музей истории горного дела Донбасса»

«ЛИСИЧАНСКИЙ МУЗЕЙ ИСТОРИИ ГОРНОГО ДЕЛА ДОНБАССА» ПРЕДСТАВЛЯЕТ (выпуск 84 )

Проект «Історія та краєзнавство Донбасу» пропонує вашій увазі книгу Валерія Волковинського «Батько Махно», яка вийшла у 1992 році та не втратила своєї актуальності до сьогодення. Постать Нестора Махна в нашій історії – одна з найбільш неоднозначних. Можливо, цей матеріал відкриє для широкого читача деякі сторінки життя «Батьки Махна». Ця книжка є доступною в бібліотечній мережі Лисичанська.

 

Валерій Волковинський

Товариство «Знання». Серія 1 «Час», №3

Бібліотека журнали «Пам’ятки України». Серія 1 «Українське відрождення: історія і сучасність», №3

Київ, 1992, тираж 24 882 примірники

 

БУНТАРСЬКА МОЛОДІСТЬ

26 жовтня 1888 року у Івана Родіоновича Махна і його дружини Явдохи Матвіївни – мешканців багатого південноукраїнського села Гуляй-Поле, що на Катеринославщині, народився п’ятий син. Наступного дня, як тоді водилося, новонародженого охрестили у місцевій Христо-Возвиженськиій церкві, нарекли Нестором і записали в метричній книзі під №207. Саме тоді й виникла перша легенда про майбутнього «селянського батька», яка супроводжувала його впродовж усього життя. Під час хрещення у батюшки раптом загорілась риза і він ніби наврочив, що з малюка виросте в майбутньому розбійник, якого ще не бачив світ. Цей факт гуляйпольці запам’ятали і з запалом розповідали усім, хто цікавився дитинством Махна. А от рік народження свого знаменитого земляка забули. До церковних документів ніхто з біографів Махна не звертався, а тому в усіх працях та довідниках до цього часу зазначалося, що він народився у 1884 році або 1889 році. Очевидно, й сам Нестор не знав дати свого народження, бо в спогадах писав, що народився 27 жовтня 1889 року.

З дитинства Махна, в якого дуже рано помер батько, оточувала безжалісна злиденність. Змалечку йому довелося тяжко працювати на місцевих поміщиків та колоністів. Єдиною втіхою було навчання у 2-й гуляйпольській початковій школі, куди він ходив лише дві зими.

Бунтарем Махно став рано. Він люто ненавидів свої хазяїв. Уже підлітком його знало все село. Злий, упертий, одчайдушний сміливий, він не раз потрапляв у всілякі скандальні історії. З-поміх своїх ровесників Нестор виділявся хворобливим честолюбством, прагненням постійно бути в центрі усіх гучних подій, причому на перших ролях…

(далі – буде)

 

Олександр Мазан, фахівець «Лисичанського музею історії гірничої справи Донбасу» ПАТ «Лисичанськвугілля». 22 жовтня 2018 року

Запись опубликована в рубрике х История и краеведение Донбасса х, х Лисичанскуголь х. Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *