«БАТЬКО МАХНО». К 130-РІЧЧЮ НЕСТОРА МАХНО (частина 10)

«История и краеведение Донбасса»

«Лисичанский музей истории горного дела Донбасса»

«ЛИСИЧАНСКИЙ МУЗЕЙ ИСТОРИИ ГОРНОГО ДЕЛА ДОНБАССА» ПРЕДСТАВЛЯЕТ (выпуск 153)

Проект «Історія та краєзнавство Донбасу» пропонує вашій увазі книгу Валерія Волковинського «Батько Махно», яка вийшла у 1992 році та не втратила своєї актуальності до сьогодення. Постать Нестора Махна в нашій історії – одна з найбільш неоднозначних. Можливо, цей матеріал відкриє для широкого читача деякі сторінки життя «Батьки Махна». Ця книжка є доступною в бібліотечній мережі Лисичанська.

 

Валерій Волковинський

Товариство «Знання». Серія 1 «Час», №3

Бібліотека журнали «Пам’ятки України». Серія 1 «Українське відрождення: історія і сучасність», №3

Київ, 1992, тираж 24 882 примірники

 

(продовження)

 

ПРОТИ ВСІХ ВЛАД І РЕЖИМІВ (частина 10)

… Правою рукою в усіх зіткненнях з австро-угорськими (товариш Волковинський, напевно, «забалакався», й почав вже плутати австро-німецьких «окупантів» з австро-угорськими – прим. Олександр Мазан) окупантами був матрос Федір Щусь. Поруч з ним «батько» почував себе впевнено, знав, що може на нього покластися в будь-якій ситуації, вірив, що той не підведе. Без Щуся у Махна зникала впевненість. В одному з боїв біля села Тимирівки (на кордоні Донецької і Запорізької області в їх нинішніх межах є село Темирівка Гуляйпольского району – можливо саме це село мав на увазі товариш Волковинський – прим. Олександр Мазан) німці легко поранили Щуся. Серед повстанців почалася паніка. Побачивши, що зник найближчий помічник, а решта бійців розбігається хто куди, Махно буквально заціпенів на місці і з жахом спостерігав, як наближаються з багнетами напереваги німці. Він зрозумів, що це кінець, і вирішив застрелитися. Коли до скроні було приставлено пістолет і залишалося тільки натиснути курок, з-за поворота вилетіла тачанка, перебинтований Щусь, стріляючи на ходу по ворогу, встиг підібрати заціпенілого від страху Махна і відвезти в безпечне місце.

Але це була миттєва слабкість. У переважній більшості випадків Махно діяв сміливо й рішуче, вміло командував селянськими загонами. За неповними підрахунками, на чолі свого загону від здійснив 118 нападів на окупантів. Ім’я Махна стало популярним на півдні України, а селяни восени 1918 року, після розгрому повстанцями значних сил окупантів і визволення с.Дібрівки, нарекли «батьком». Це ім’я супроводжувало його впродовж усієї громадянської війни.

Важко судити, чим би завершилася ця боротьба, коли б у Німеччині не розпочалася листопадова революція. Кайзерівські війська ослабили боротьбу з повстанцями, а Радянська Росія, скасувавши Брестський мир, направила свої збройні сили в Україну проти окупантів та військ Директорії.

У листопаді-грудні 1918 року знову схрестилися шляхи Нестора Махна і Симона Петлюри. Зважаючи на силу «батька», «головний отаман» військ Директорії почав з ним вести переговори, переманюючи на свій бік. Махно пішов на це, щоб отримати зброю та боєприпаси. 15 грудня 1918 року він уклав угоду, згідно з якою Петлюра забезпечував його зброєю, боєприпасами, продовольством, а Махно погодився на проведення мобілізації селян до армії Директорії у Гуляйпольському районі. Однак цей альянс існував практично декілька днів. Махно повів активну боротьбу з петлюрівцями. Про її перипетії у 20-х числах грудня 1918 року писав у своєму автобіографічному романі «Третя Рота» учасник тих подій, відомий український поет Володимир Сосюра.

Судячи із спогадів Володимира Винниченка, Директорія мала досить смутну уяву про Махна і кінцеву мету його боротьби. «Неможливо з певністю сказати, —  писав голова Директорії, — нічого нового про таку відому постать у повстанському рухові, як Махно. З оповідань одних він —  ідейний анархіст, свідомий українець, з романтичним устроєм свого війська, на зразок запорозького, з оповідань інших – це просто бандит, безпринципний, антиукраїнець»…

 

(далі буде)

 

Олександр Мазан, фахівець «Лисичанського музею історії гірничої справи Донбасу» ПАТ «Лисичанськвугілля», 7 листопада 2018 року

Запись опубликована в рубрике Город, х История и краеведение Донбасса х, х Лисичанскуголь х. Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *