АВТОР «ЧІНГІСХАНУ» ВАСИЛЬ ЯН ПРО ТРАГІЗМ ГОЛОДАЮЧОГО РОСІЙСЬКОГО СЕЛА

«Історія і краєзнавство Донбасу» (випуск №463)

Всесвітньо відомий автор історичної трилогії «Нашестя монголів» (романи «Чінгісхан», «Батий» і «До «останнього моря») Василь Ян (Янчевецький), який народився в Київі 4 січня 1875 року і вважав себе українцем, перш ніж написати свої твори, пішки пройшов майже всю колишню Росіську імперію і не тільки, вивчаючи культуру, історію та звичаї тих земель і народів, де він побував. А свою подорож Василь Григорович Ян (Янчевецький) розпочав рівно 120 років назад – восени 1898 року. Ось як сам він описує ті історичні події:
«Трагізм голодаючого російського села полягав у тому, що голод був повсюдний і непомітний. Ні криків, ні стогону, ні шуму. Життя йшло, як завше, спокійно, природно. Селяни – мовчазні, похмурі, займалися своїми звичайними справами. Сьогодні померла дитина в одній хаті, завтра – дві бабуні в іншій хаті, потім – кілька чоловіків – і все це відбувалося спокійно, непомітно, без стогону і скарг».
Та вже через півроку Василь Григорович Янчевецький мандрує Україною – своєю батьківщиною і рідною землею своїх батьків. І в нього склалися зовсім інші враження, перші з яких він описав в оповіданні «На плоту», яке вийшло у збірці «Записки пішохода» у Ревелі у 1901 році.

Олександр Мазан, 22 грудня 2018 року

Запись опубликована в рубрике х История и краеведение Донбасса х. Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *